Hovory E

Pohled zvenčí

Má se Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV) přejmenovat, nebo ne? Ekonomové na FSV tvrdí, že ano. Všichni ostatní hystericky křičí: “To teda ani omylem!” Ekonomové mají argumenty, ostatní mají hysterii.

Institut ekonomických studií (IES) navrhuje, aby se fakulta přejmenovala na FSVE, tedy Fakultu sociálních věd a ekonomie. Na to ostatní správně namítají, že ekonomie je společenská (= sociální) věda a že z češtinářského hlediska je to nesmysl. To IES připouští, ale zcela po právu tvrdí, že ekonomie se od ostatních společenských věd významně odlišuje, v českých končinách zejména.

Hlavním argumentem IES, pokud jsem to správně pochopil, je následující: Když se řekne FSV, nikoho nenapadne ekonomie. A to je škoda, protože ekonomie má na českých vysokých školách obrovskou konkurenci. Navíc díky ekonomům má škola spoustu šestáků a prestiže. Pokud bychom do názvu fakulty přidali tu ekonomii, ekonomii na této škole by to velmi zpopuralizovalo, aniž by kdokoliv jiný utrpěl.

Protože contra factum non valet argumentum, vyrovnávají se s tím odpůrci po svém. Totiž blekotají scestné nesmysly.

Největší perlou je potom výrok jisté doktorky z katedry marketingové komunikace a PR (tato katedra je prý největší ostudou celé fakulty, to říkal zase jiný doktor). Tato dáma tedy pronesla: “Fakulta sociálních věd si během své osmnáctileté existence získala pověst mimořádnou, dá se říci skutečně elitní a prestižní ? někdy, přiznejme si to, až nezaslouženě.”

Počkáme, až dozní smích…

Tato dáma (jako několik dalších) vyvozuje, že tato zavedená značka se nesmí změnit, ani kdyby tisíc klarinetů. V jejich líčení to je něco jako kdyby se Coca-Cola přejmenovala na Kolalokovu limonádu. Řekl bych, že dojde každému, že FSVE = někdejší FSV, a že tedy žádné komplikace se změnou značky nenastávají.

Hlavním, ale nepřiznaným důvodem, je něco jiného. Celá fakulta ekonomy nesnáší. Těžko říct, co všechno za tím vězí, ale velká část viny rozhodně padá i na chování ekonomů z IES, které se dá popsat slovy: “My jsme, vole, nejlepší ekonomové světa. Kam se hrabe Frankfurt, kam se hrabe Londýn, my jsme těžký ruleři z Prahy.” Ostatně hypertrofované sebevědomí mají i ostatní členové fakulty, viz citaci o mimořádné pověsti nebo jakékoliv číslo fakultního plátku Sociál (to je počteníčko jenom pro odvážné).

Ale i z toho, že tento svůj pocit tají, jde znát, že to není relevantní argument. Jediným jejich argumentem tak zůstává češtinářská čistota (“a jestli se vám to nelíbí, tak táhněte”). Zvenku to tedy vypadá tak, že na zásadní argumenty ekonomů zazněly “argumenty” takového kalibru, že má člověk pocit, že si oponenti spíš dělají legraci.

Proto to zvenčí vypadá tak, že fakulta by se měla přejmenovat. Ale proč se kolem toho spustila taková hysterie, nechápu. Jako by nebylo jedno, jestli jsem “PR specialist” z FSV nebo z FSVE.

PS: Co to vlastně je institut? Pochopil jsem, že to je něco mezi katedrou a fakultou, ale smysl mi uniká.

PS2: Pro ozvlášť otrlé povahy jsou všechny materiály k dispozici zde.

50 thoughts on “Hovory E”

 1. Jako ekonomoci se mi změna názvu zamlouvá. Mám pocit, že FSV by si pomohla, kdyby měla v názvu zmínku o těch, co jsou tak dobří :D. (haha, once again) Ne, vážně, já pod FSV vidím pořád hlavně novináře a intuitivně sociální vědy (sociologie, politologie). Ale že bych tam našel lidi, kteří píšou práce, kterým pořádně nerozumím ani po 3 letech studia ekonomie a 2 letech matematiky, to bych si netipnul.

  Institut… no je hybrid. Na katedru jsou nynější instituty moc velké, a na fakultu moc malé.

 2. článek jsem nedočet do konce, nemám na to po dnesku sil ;-).

  ať si to ekonomové přejmenují, podle mě to k ničemu ale nebude. mám následující teorii: středoškoláci jsou čím dále tim blbější, matfyzácký drill na IESku je docela peklo (k něčemu užitečné, v lečcems ale naprosto nonsense), blbci peklem neprojdou, IESko skončí ;-)

 3. No, jestli se dotknu někoho, kdo diplom z ekonomie z FSV má, tak sorry, ale pokud se řekne Praha a ekonomie, vybaví se mi nejdřív VŠE. Nějací namachrovaní pseudoekonomové z FSV, kteří chtějí měnit název mi přijdou ani ne k smíchu jako z zamyšlení nad tím, jestli by je neměli spíš úplně zrušit ;-)

 4. Já nechci FSVE :roll: . Pokud potřebují zakázky, jak říká Mejtřík ( :evil: ), ať zlepší image svého institutu a necpou se hned do názvu… a taky bych se nepouštěla do spekulací ohledně úrovně vzdělání té či oné ekonomie, když o ní vím pé er dé. :neutral: Toť vše :cool:

 5. Propagovat jeden obor v rámci fakulty je něco spíš z říše fantazie a vlhkých snů než z reality. Kromě toho se do názvu necpe žádnej institut, nýbrž vědní obor.

 6. Zakázky na co? :) Odpůrci, jak se díváte na argument, že změnou názvu vystaví FSV na odiv to nejlepší, co má v rukávě?

 7. RF: to kdybych tak věděla:)Asi na lepší studenty:) :twisted:
  Martine, nejen že tu máš londýnský čas, ale taky popíráš docenta Šoltyse, a to se nedělá :twisted: … hyperonymum a hyponymum, není liž pravda… ale pokud si myslíš, že jsi v jeho oboru lepší, můžeš mu jeho vlhké sny zkusit vysvětlit :mrgreen:

 8. Naštěstí nevim, co nebo kdo to je docent Šoltys, takže mě to nechává zcela v klidu. Nemyslim si, že jsem lepší v nějakym oboru, ale že nejde propagovat jeden obor v rámci celé líné fakulty, to jsem si naprosto jist.

 9. Předpokládám, že jsi připravena moji mýlku doložit nějakým existujícím oborem na existující fakultě v ČR, který se dokázal sám (!) propagovat proti celé (!!) fakultě.

 10. Nepovedlo a o to jde:) Já ani neřekla, že se to někomu povedlo. Pokusy byly – a byly potlačeny. Což, doufám, bude i tento případ. Otázka je, co si představit pod slovem dokázat. Ekonomové u nás se dokázali propagovat, ale to nepředznamená jejich úspěch v senátu. Ačkoliv se svými osmi hlasy z dvaceti mají celkem solidní šanci… Ale fakt je, že se prostě snaží institut ekonomických studií posadit významově nad ostatní.

 11. to EMA: A o tohle presne jde, aby se vedle VSE lidem vybavila i FSV. Uz mi rikali, ze muj titul je titul z takove dolehcene, zurnalisticke ekonomie, ale namachrovany pseudoekonom jsem jeste nebyl. Jinak soudit neco, o cem nemas evidentne zadnou paru je pseudointeligentni (abych pouzil tvuj slovnik). Stejne tak bych te mohl oznacit za kralovnu hippies v prazskem Sherwoodu a na zaklade toho tebe a tvuj komentar oznacit za neduveryhodny…

 12. Z dědiny nejsem zadny, ale z konkurencni FSS. U nas se ekonomie nevyucuje, na to mame v Brne extra fakultu ;-) Takze jestli tam maj podobny stupidni problemy, tak si je resej bez naseho pricineni

 13. Tomasi, me prijde pseudointelektualni vyzvihovat ekonomii nad ostatni obory, ktere se na FSV uci, at uz si o ekonomech z jinych skol, nez je VSE, myslim cokoliv. Kterej dobrej ekonom uci na FSV a neuci na VSE? Predpokladam, ze neni ani jeden takovej. A to je na tom to pseudoekonomicky :-)
  Duveryhodna jsem, myslim, pomerne dost, ale pravda objektivni nejsem, ekonoma z FSV sem znala jednoho a ten ted uz studuje na VSE…

 14. Mila Emo,

  ekonomii nad ostatni obory nevyzdvihuji, optimalni by skutecne bylo osamostatneni (jako v Brne).

  Diskuze na tema IES vs. VSE jsou nekutecne debilni, proto se do nich nebudu poustet ani naznakem (Ja byl na IESu spokojeny, jini jsou spokojeni na VSE).

  Drzis se zlateho pravidla internetovych diskuzi. Blabolis bez jakehokoliv naznaku faktu. V siroke, neinformovane, ceske verejnosti prevlada stejny nazor jako mas ty FSV=pseudoekonomie. Pokud mas zajem a intelektualni kapacitu, podivej se na zebricek publikovanosti Ceske obce ekonomicke (tento zebricek je zavadejici, ale pro hruby odhad dostacujici) a porovnej kolik lidi z cela zebricku uci na IES(hodne). Potom se podivej na vedecky vystup IES (nejvice po CERGE) a potom se vrat ke studiu gender studies (na tenhle obor te tipuji :-) ) a bez prosazovat unisex hajzliky (tim se zabyvaji na UK)…

 15. Milý Tomáši, nikdo na Tebe nijak neútočil a Tvůj názor Ti nikdo nebere. Za vrchol Tvýho příspěvku považuju trapnou poznámku s gender studies. Což mě jen utvrzuje v tom, že na UK studujou ekonomii jenom samí podivný bytosti :-P Neznám jedinýho studenta FSS, kterej by studentky genderu nepovažoval za hysterky (nejslušnější pojmenování, co mě napadá). Pokud Tě zajímá, co studuju, prosím. Politologii, evropská studia spolu s žurnalistikou a mediálními studii. Jen tak pro zajímavost sem byla přijatá i na ekonomii ve frj.

 16. Tomas: Myslim, ze kdyz se dekan FSV vyjadri o VSE jako o ucilisti pro ekonomy, je to jista znamka konfliktu :grin:
  Martin: Gregor si v tom clanku pouze honi ego. V poctu cizich slov by zrejme vyhral, ale informacni hodnota temer nulova…
  Ema: Ja bych ty nase studenty ekonomy zas tak nespinila. Jediny jejich problem je v tom, ze je vyhazi z matiky (tuhle infomaci nemam overenou ze dvou nezavislych zdroju, snad nekdo z IES potvrdi…:))a celkove to studium asi nebude moc pseudo:) Nejsem presne obeznamena se studijnim programem IES, ale mam tuseni, ze jsou vice zamereni na teorii.

  Kazdopadne by me zajimalo, jestli vubec nejake hlasovani bude probihat, kdyz vedecka rada rozhodla,ze prejmenovani fakulty neprichazi v uvahu:D Boze, to je bordel na FSV, to by jeden nerek :lol:

 17. klaaris: Um Gottes Willen.

  Tomáš tady píše věcně a v klidu a vy do něj rejete jak blázni. Jak říkaj Arabové: V domě sedm žen, prachu do kolen.

  Informační hodnota Gregorova článku je naprosto zřejmá. Říká, že ostatní nemějí vést diskusi, jenom pavlačové hádky. Což jsem říkal ve svém článku i já.

  Do vysvětlování rozdílů mezi VŠE a IES a vysvětlování vůbec toho, že jsou to dvě naprosto nesrovnatelné věci, se tu nehodlám znova pouštět. Příspěvky na toto téma sem nepište.

  FSV je prolezlá komunistama, tak ještě aby tam nebyl bordel…

 18. Ja bych byla trochu opatrnejsi k tomu, kdo vede pavlacove hadky a kdo ne. :lol: A nevim, kdo tu ryje do Tomase :shock: A kdo tu pise vecne a v klidu uz vubec :grin:

 19. Čurnamentalistiku Google nezná, ale tipuji to na něco esenciálně spirituálního.

 20. Žurnalistika na FSV. Zvaná čurnamentalistika v poctě našeho spolužáka z páté třídy, který na otázku, jak se anglicky řekne novinář, odpověděl “čurnament”.

 21. Osobne se za to, ze studuju i zur, stydim, cim dal vic, tudiz curnamentalistika je v mych ocich docela pekny pojmenovani. Jediny, co ze studia zur momentalne mam, je spousta prace a malo muziky, v kombinaci s tim, ze si kolikrat prectu, rekneme obecne o EU(at to moc nekomplikujem) takovy hovadiny, ktery pramenej predevsim z toho, ze si to dotycny novinar overil ze dvou nezavislych zdroju- z wiki a neciho blogu – a vydava to za stoprocentni pravdu. To uz je ale od kras ekonomu z VSE a IES uplne vzdaleny. Pro me za me, at si rikaj na FSV, jak chtej.

 22. To, že žurnalistika na FSV není dvojobor (žurnalistika + ekonomie, politologie, sociologie či teritoriálky), je velká ostuda. Pak lze chápat, proč někteří lidé novináře zvou pouhými pisálky.

 23. To, že čeští novináři jsou pisálkové, nemá nic společného s jejich studiem :idea:

 24. Čím to je? Asi tím, že český novinář je líný nevzdělaný amatérský křupan, který se za každou cenu snaží protlačit svůj pomýlený pohled na svět, aniž by ho zajímalo, jaká je úroveň jeho článku.

 25. Že tě huba nepálí za takový výrok.

  Jednak si myslím, že vysoká škola by měla omezit výskyt pomýlených náhledů na svět plynoucích z nevzdělanosti (což ty si nemyslíš) a jednak je příliš odvážné zaujmout takový generální postoj.

 26. Proč by mě měla huba pálit za pravdu? Seriózní novináře v Čechách spočítám na prstech jedný ruky (bez nadsázky).

  Mám dojem, že vysoká škola pomýlené náhledy spíš podporuje, než aby je omezovala.

  Nepřipadá mi to tak odvážné. Všechny výroky, které kdy na adresu novinářů pronesl Miloš Zeman, jsou pravdivé. Zajímavé je, že to samé, co já, si o novinářích myslí i Václav Moravec, k jehož práci mám jinak ze stejných důvodů milión výhrad. Ale Václav Moravec je jednooký král mezi slepými!

 27. Má to s tim spolecne to, ze ty budouci novinare uci obvykle soucasni novinari, jinak mas, Martine, pravdu, ze serioznich novinaru moc neni. A zadna fakulta z Tebe neudela seriozne pisiciho novinar, i kdyby Ti titul od nich dali pozlaceny. Podle me musi byt urcita slusnost uz v tech lidech a behem zivota ji muzum akorat rozvijet a to se pri ziskavani zkusenosti dit muze, ale taky nemusi. Proto taky nestuduju jenom zur, ale i neco dalsiho. Nerada bych skoncila, pokud tedy budu v mediich, u toho, ze budu tvrdit naprosty blaboly a budu je servirovat jako stoprocentni pravdu, coz mi teda doufam nehrozi.

 28. Vy jak nemáte každý týden v médiích další Watergate, tak začínáte být nesví :cool: Nezapomeňte, že novináři píší také o lidech, a jak sami vidíte, to nemusí být vždycky zajímavé:)

 29. Spis je to tak, ze kdyz neni Watergate, tak si ji novinari vycucaji z prstu. Na to, abych to tvrdila znam dost novinaru a bohuzel to tak casto je, polonahou slecnu nemuzes davat na titulku kazdy tyden, i kdyz ta zarucene proda vic nez nejakej nenazranej socialistickej korupcnik, kterej si zas z mestskyho rozpoctu koupil nejakej ten pozemek nebo si postavil nejakou tu vilku.

Comments are closed.