Krátké stanovisko k US volbám 2016

Aby nějací národovci nebo jiní šílenci nemohli v budoucnu tvrdit, že jsem před volbami říkal něco jiného, než jsem skutečně říkal, píšu tuto sumarizaci svých myšlenek ohledně prezidentských voleb 2016.

Nejdůležtiější stanovisko hned na začátek:

  1. Donald Trump je pravděpodobně nejhorším kandidátem na prezidenta v dějinách USA. Je pravděpodobné, že jeho prezidentství by bylo ještě horší než prezidentování rasistů FDR a Wilsona.
  2. Hillary Clintonová je velmi špatný kandidát a pravděpodobně se stane jedním z nejhorších prezidentů USA. Je to zkorumpovaná, prolhaná, bezprogramová a bezcitná technoložka moci, která neváhá šikanovat černochy nebo bombardovat jakýkoliv kout země, jenom aby jí to přineslo zcela marginální politický vliv. Svědectvím o stupiditě Republikánské strany je, že dokázala předložit ještě horšího kandidáta než je ona.
  3. Ani kdybyste mě lámali v kole, nedokázal bych kterémukoliv z nich dát hlas. Volil bych samozřejmě Garyho Johnsona.

Že ani u dvou takto zoufale špatných kandidátů nedokázal Gary Johnson posbírat větší podporu mě mrzí, ale bohužel to by asi nedokázal, ani kdyby proti sobě kandidovali Kang a Kodos.

Demokraty děsí Trump a republikány Clintonová. V obou případech oprávněně. Že s nimi ani taková volba nehne v tom, aby prezidentovi ubrali na pravomocích (čímž by se jakýkoliv potenciální prezident musel stát mnohem méně děsivějším), to… chtěl bych říct, že mi to hlava nebere, ale bohužel ekonomie veřejné volby to vysvětluje. Ne že by to byla tak radikální myšlenka. Ústava USA vůbec původně nepočítala s tím, že by měla vláda takové pravomoce, viz např. vyjmenované pravomoci a non-delegation principle.

Aspoň, že Nejvyšší soud už se po sto letech osmělil a aspoň ty největší nesmysly začal vládě házet na hlavu. Věděli jste, že Obama byl nejméně úspěšným prezidentem, co se týče vystupování před Nejvyšším soudem? A btw, věděli jste, že Obama, laureát Nobelovy ceny za mír, bombardoval víc zemí než George Bush?

George Bush a Barack Obama zanechali svému nástupci válečnický stát, který týrá vězně a vězní lidi v rozporu s jejich ústavními právy; stát, který naslouchá soukromým hovorům a čte si soukromé zprávy; stát, který šikanuje cizince při vstupu do země a na pracovním trhu; stát, který zabije psa a dítě vašemu sousedovi, pokud kouříte marihuanu; stát, kde nelze rozeznat policistu od vojáka; stát, kde spácháte tři federální zločiny denně.

A toto bude pro nového prezidenta základní čára. Bůhví, jak tyto pravomoce tihle dva kujóni hodlají navyšovat.

Už teď víme jistě, že ani Donald ani Hillary nejsou spokojeni s tím, že si Američani můžou povídat tak svobodně. Oběma leží v žaludku zejména to, že je někdo může kritizovat (Hillary zde a Donald zde). Možná by spíš měli kandidovat na prezidenta Turecka?

Jediné, co může Ameriku aspoň částečně zachránit, je rozdělený Kongres, kde si ani jedna strana neprosadí svoje, a etatističtí novináři tak budou nuceni vydávat další uplakané články o tom, že Kongres schvaluje málo zákonů.

Snad aspoň projde ta legalizace marihuany.