Mýty a legendy o Číně #2: Čína jako země nesvobody aneb pokrytec Cameron v Pekingu

Máme to velké štěstí. Do naší lidové republiky zavítal sám předseda vlády jejího veličenstva David Cameron. Škoda, že nepřijela Cameronová, to by byla lepší návštěva. (BTW, minulej tejden byl v Jinanu Maradona…)

Cameron je takový britský Topolánek. Tisíce řečí a v Bruseli si vždycky stříkne do kalhot, když na to přijde. A teď přijel poučovat zaostalý Asiaty na univerzitě v Pekingu. Pochválil Číňany za ekonomickou svobodu, ale zkritizoval absenci politické svobody. A to se na to podívejme!

Ekonomická svoboda je v Číně větší než v Evropské unii. O tom nemůže pochybovat žádný seriózní člověk. Připadá mi, že každý tady podniká. Sice jsou to hodně malé podniky, ale zato jich tu je celá spousta. A samozřejmě tady neexistují nesmyslné regulace na každičký prd jako v Cameronově Británii, která musela tzv. transponovat celé acquis communautaire (česky řečeno: nuceně schválit celé zákonodárství Evropské unie).

Na elektrické rozvody si tu můžete sáhnout, elektrické zásuvky dokonce ani nejsou standardizované (takový skandál!), ovoce se tu prodává jakkoliv ohnuté nebo zatočené (a mandarinky např. už oloupané, fakt). Z toho by úředníka evropské komise jeblo.

Co se politické svobody týče, tady to není tak zřejmé, avšak domnívám se, že i ta je v Číně větší. Policie na silnicích nebuzeruje, pravidla se tu berou velmi volně… a přesto jsem tu viděl zatím jenom jednu nehodu (uražený nárazník). Špehovací kameru jsem tu viděl všehovšudy jednu, a to v Hangzhou. (Z obojího by jeblo pražskýho buzertátu Rudu Blažka.)

Samozřejmě, v Číně není demokracie, to každý ví. Ale copak je demokracie v Evropské unii? Máme prezidenta Van Hadruye, kterého nikdo nevolil a nikdo ho nemůže odvolat a který navíc sprostě lže a tvrdí, že euroskeptismus vede k válce. Máme předsedu Komise, za mlada zapáleného maoistu, kterého taktéž nikdo nezvolil, nikdo (ani Evropský parlament) ho odvolat nemůže a který vede tlupu 26 marxistů, z nichž někteří se kamarádí s diktátory, jiní brali peníze od britské komunistické strany, jiní byli rovnou komunističtí aparátčíci v Sovětském svazu a jiní jsou rovnou KGBáci vzdělaní na univerzitě v Moskvě.

Na rozdíl od bruselské vlády, troufám si tvrdit, v té pekingské nikdo na komunismus nevěří.

Ve školách se tady může říkat cokoliv. Na hodinách čteme ekonomický papery o Číně, kde pisatelé Čínu samozřejmě nijak nešetří. Sice i v Evropě je (aspoň doufám!) možné na přednáškách slyšet kritiku posvátných krav eurohujerismu jako je globální oteplování, společná zemědělská politika nebo tzv. čistá pozice, zato ale Brusel instaluje na každou školu svoje placené agenty, aby šířili slávu Čtvrté říše. Poznají se podle toho, že si nechají říkat Jean Monnet Professor. Na NF VŠE a na FSV UK působí v této pozici prof. Urban, vedený ve svazcích StB a vystudovaný za Stalina v Moskvě. Inu skripta zůstala stejná, jenom se škrtlo Sovětský svaz a napsalo se Evropská unie.

Pokud teda nejste nějaký šílenec z Falungongu, tak váš život tady probíhá docela normálně, akorát trochu skromněji než v Evropě. Jediné, co mě napadá — nefunguje tu Facebook. Což je samozřejmě problém hlavně pro cizince, protože když na něm nejsou vaši kamarádi, tak ho taky nepotřebujete. A tak Číňani mají Renren. :) Zato v Evropě předposraní operátoři blokují fotky Virgin Killera na Wikipedii, lidi se odstříhávají od internetu, platí se výpalné organizaci OSA Nostra, nesdělení hesla je trestný čin, za který se chodí na rok do vězení atd. atd.

Vůbec to nechci zlehčovat, podle mě je zastupitelská demokracie správná věc a svoboda je věc ještě správnější. Dokonce bych byl ochoten se zastupitelské demokracie vzdát, pokud by mi jiný režim nabízel více svobody. Ale že bude dáván režim s rudým praporem za vzor premiérovi Velké Británie, co se svobody a demokracie týče, toho by se asi kdekdo ještě nedávno nenadál.

Kdo by to byl řekl, že se svět během dvaceti let dvakrát převrátí naruby? Nejdřív byl Východ totalitní a Západ byl známka svobody. Pak se to otočilo a údajně pravicoví prezidenti Západu pronášeli filipiky proti svobodě, trhu a odstřihávali lidi od internetu, zatímco z Východu vysílala Svobodná Evropa. Ale Východ Západu pořád záviděl a chtěl se mu vyrovnat, nevšiml si, že doba se změnila.

A tak se Východ Západu vyrovnal a společně stvořily tutéž Říši zla, tentokrát už celoevropskou. A jednou z nejsvobodnějších zemí světa se stala Čína. Kdo by to byl řekl…

7 thoughts on “Mýty a legendy o Číně #2: Čína jako země nesvobody aneb pokrytec Cameron v Pekingu”

  1. Nebojte se, za nějaký čas se ČLR Evropské říši v regulaci vyrovná. Stačí jenom vyčkat výsledku monetární expanze. A to víte, následná krize je dobrou záminkou pro zavedení “nápravných opatření” jejichž důsledky vyvolají poptávku do dalších opatřeních a nakonec…Tématem prací budoucích historiků se stane čínská cesta od socialismu k socialismu.

  2. Můžu potvrdit, máš pravdu :-) Jen těch kamer bylo třeba v Šanghaji trochu víc ? ale to bylo kvůli Výstavě (divadlo pro západní turisty, aby se cítili bezpečněji).

  3. V Šanghaji jsem se po nich speciálně koukal, protože jsem čekal, že tam budou, ale neviděl jsem. :(

  4. Jasně Čína je fakt bomba. Ekonomickej ráj. Ale bacha, je to klasická monarchie. Jen ten jejich král si nechá říkat generální tajemník a ta jejich šlechta si říká komunistická strana. Politiku si definuje stát sám a poddaní jsou to pro daně a lidi do armády. A jako v každém správném království nemůže vlastnit pozemky nikdo jiný než král – stát. Všichni ostatní si ho musí pronajmout. V Číně si tedy můžeš pozemek jen pronajmout na dobu určitou za nějaký peníz a ten stát tě může kdykoliv vyplatit a pozemek použít ke svému záměru. Můžeš mít skvělý zaběhnutý rodinný pivovárek a stát se rozhodne, že perspektivnějším bude mít na tomto místě novou dálnici, zábavní středisko nebo park a než bys řekl švec, končíš s prachama v ruce. Prostě super přístup pro budování ohromujících velkoměst, nicht war? Žádnej liberální trouba se tam nemůže jen tak zašprajcovat se svým egem. Je to jen poddanej jako každej jinej. Milionář nemilionář. A tak to má být, čím víc nejistoty, tím víc kchůl.

  5. Proč dělá takový spoustě lidí problém správně pochopit explicitně napsanou větu?

Comments are closed.