Telefonování v letadle

LetadloNijak jsem se po tom nepídil, ale z toho, co jsem letmo zaslechl, jsem pochopil, že EU doposud zakazovala telefonování v letadle za letu.

A já se ptám: Proč? Co je Leinenovi do toho, jestli si někdo na nebi telefonuje? Co je Bruseli do mého smluvního vztahu s leteckou společností? Brusel prostě musí strkat svůj zahnojený rypák do všeho. Ještě že v autobuse se telefonovat smí.

Poukazování na nebezpečnost je nesmysl. Pokud by od mobilu hrozilo jakékoliv potenciální nebezpečí, byly by telefony na palubě zapovězeny úplně.

PS: Přečtěte si tento článek o účasti policie na fotbale. Sám bych to neřekl lépe.

11 thoughts on “Telefonování v letadle”

 1. Mně to přijde jasné. Mobilní telefony ruší elektroniku, kterou jsou prošpikovány stěny letounu. Letecký průmysl je obecně paranoidní, takže se není čemu divit.

  “Ještě že v autobuse se telefonovat smí.”

  Letadlo je přece o dost složitější stroj.

  “Pokud by od mobilu hrozilo jakékoliv potenciální nebezpečí, byly by telefony na palubě zapovězeny úplně.”

  Proč? Když letadlo stojí na zemi, není to potřeba.

 2. Není to trochu obráceně?
  Že to doteď zakazovaly letecké společnosti?
  A v případě iniciativy Komise se jedná o snahu o harmonizaci, aby nebylo omezováno volné poskytování služeb, což by hrozilo v případě národních úprav, které by např. požadovaly dodatečné licence po speciálních “leteckých” odnožích operátorů z jiných států? Což je reakce na aerolinky Emirates, které telefonování jako první povolily a na britský telekomunikační úřad, jenž se to jal regulovat.

 3. r1: Letecká společnost, ať si zakazuje a přikazuje, co chce. Pokud přikáže cestujícím, aby po celou letu stáli na hlavě, nebo aby si vypnuli mobilní telefon, tak je to její věc.

  Jaktože ne? Když letadlo stojí na zemi, tak přístroje spí? Kdyby jsi měl zodpovědnost za letadlo a myslel by sis, že mobily mohou způsobit jeho pád, riskoval bys, že si někdo ten mobil nevypne, nebo by si ty mobily radši zakázal?

  Láďa: Znovu: Letecká společnost, nechť si zakazuje a povoluje, co chce.

  Jestli správně chápu tvůj poněkud zmatený komentář, tak ty tvrdíš, že telefonování zakazovaly státy, ale EK jim to teď zakázala zakazovat?

  Pokud je to tak, tak je bordel dvojnásobný. Zaprvé v tom, že to někdo reguluje, a zadruhé v tom, že EU si bez demokratického mandátu bere právo mluvit do zákonodárství suverénních států (že je obojí zcela běžná věc — to z toho ale nedělá nic chvályhodného!).

 4. Já bych řekl, že aspoň část přístrojů spí a určitě není tak nebezpečné, když se rozbijí na zemi. Pokud vím, tak každému startu předchází předletová kontrola. Možná by ale bylo lepší zakázat je i na zemi, nejsem letecký inženýr ani pilot.

  “právo mluvit do zákonodárství suverénních států”

  Napadlo mě, jak by se řešilo, kdyby české letadlo s povolenými mobily spadlo na nějaké město třeba ve Španělsku, kde by byly mobily za letu zakázány. Některé normy, jako pravidla leteckého, námořního a kdoví jakého dalšího provozu by podle mě měly být co nejvíc mezinárodní.

 5. r1: Mezinárodní normy — To je dobrá poznámka.

  Letadlem jsem letěl jednou v životě. Přestože bylo zakázáno mít zapnutý mobil, celkem v klidu jsem to mohl porušit, protože to nikdo nekontroloval (což jsem ale neudělal).

 6. Láďa: Pokud chceš někde uhlazenými frázemi obhajovat nástup Nového Evropského Socialismu, nešť, ale ne na tomhle blogu. Děkuji.

 7. Já ještě neletěl. Nemyslím, že by mobily byly nějak extra nebezpečné. Letecká doprava je nejparanoidnější ze všech.

 8. R1: Paranoidni sou vzdycky lidi, ne stroje, natoz naky typ dopravy.
  Martine, nevim, proc vidis hned za kazdym protestem obhajobu EU, pokud vim Kanada clenem EU neni a taky tam neni povoleny mit pri letu zapnuty mobil. Ale kdo chce psa bit, hul si vzdycky najde..

 9. Ema: Stejná otázka — kdo v Kanadě zakazuje telefonování za letu? Firmy, nebo parlament?

  Kromě toho nevíš, na co jsem reagoval, takže si svůj drzý komentář nech příště od cesty. — Já si na EU nemusim žádný hole hledat. Je jich tolik, že je ani nestíhám všechny registrovat, natož používat.

 10. Láďa: Mýlíš se skoro ve všem, co jsi napsal (antidiskriminační opatření jako cesta k volnému trhu — to by se mělo dokonce vyznamenat jako blbost týdne). Je mi taky jedno, s kým se o čem bavíš. Ale vím jistě, že od nadhazování témat jsem tady já, nikoliv komentující. Má úcta.

Comments are closed.