Čína: edice životní prostředí

Protože vím, že můj blog čtou kromě pravicových extrémistů (čímž myslím nejenom spolužáky z VŠE) taky zeleně angažovaní občané (čímž myslím nejenom spolužáky z gymplu). Tento článek bych jim tedy chtěl věnovat.

V poslední době jsem se dozvěděl, že tenhle blog k mýmu překvapení čtou taky lidi, kteří si přímo říkaj o to, abych jim tady věnoval nějakej laskavej humor, ale to si necháme jako překvápko až někdy na příště. ;)

Takže k dnešnímu tématu. Věrní čtenáři už mají teoretický základ, takže dneska přejdeme i k praktické aplikaci. Zejména se vám dnes bude hodit Kuznetsova křivka.

Když jsem vystoupil v Pekingu na letišti, nadechnul jsem se. To proto, že z Frýbortových zápisků jsem se dozvěděl, že celá Indie příšerně smrdí, už na letišti. S potěšením jsem přijal, že Čína nesmrdí. Nebe v Pekingu sice bylo bílý, ale nevěnoval jsem tomu pozornost. Bílý nebe bejvá sem tam i v Evropě.

Až když jsem se probudil v neděli ve tři odpoledne a nebe bylo celý bílý i v Jinanu, a navíc nešlo vidět na baráky ve vedlejší ulici, pojal jsem podezření, že to nebude oblačnost ani mlha.

Zkrátka a dobře je podle mýho pozorování východní pobřeží Číny naprosto nechutně znečištěný. Neznám přesně příčiny, ale podle Lonely Planet za to může uhlí. Údajně tu pochází 70 % energií z uhlí a jak známo, komíny docela čoudí. Na druhý straně si nemyslim, že za to můžou auta. Jinan je sice šestimilionový město s osmiproudejma silnicema a obrovskejma viaduktama a doprava tady úplně neodsejpá… ale vyloženou zácpu jsem tu ještě neviděl a Praha je oproti Jinanu mnohem ucpanější. A Praha neni ani zdaleka tak smogovatá. Vlastně vůbec, pokud celej den nestojíte u Bulhara nebo v Ječný (jako Lenin).

Standardní ekonomická teorie říká, že znečištění je tzv. externalita. Myslí tim, že fabrika prodá elektriku třeba místnímu čínskýmu McDonaldu, ale zamořenej vzduch musí čmuchat i místní vesklák, kterej s tim nemá nic společnýho. Že teda elektrárna a McDonald svym obchodem negativně postihujou třetí stranu. // Podle mě ale nic jako externalita neexistuje, protože jsem ještě neviděl definici externality, která by nebyla vnitřně rozporná. Kdyžtak mě poučte.

Ale zkrátka a dobře, je jasný, že lidem (aspoň některejm) to znečištění vadí. Na druhý straně jim to znečištění dává práci, levnější melouny, levný džíny a levnější chipsy s okurkovou přichutí. Myšleno levnější, než kdyby museli používat jinej (zelenější) zdroj energie.

Doomsayeři mezi vámi, kteří si vystačí s tím, že se jim urodil názor, si určitě myslí, že takhle to bude už na věky věků, popř. ještě mnohem horší. Dodneška vzpomínám na to, jak mi spolužačka (prý pravicová) na gymplu (cca rok 2007) zcela vážně tvrdila, že v ČR je horší stav životního prostředí než za komunistů. Proboha, děti, tohle už mi nikdy neříkejte, nebo mě z vás trefí. Najděte si ukazatel koncentrace jakýkoliv látky z 80. let a porovnejte ho s dneškem. A pak si dejte facku. ;)

No, předpokládám ale, že většina z vás si nemyslí, že za komunistů bylo životní prostředí čistější. Co už mi asi ale věřit nebudete, je to, že 18. století bylo mnohem špinavější než to 21. Proto zde dokládám zdroj své moudrosti.

Abych se ale vrátil zpátky k Číně. Spousta z vás si určitě myslí, že vláda musí stanovit přísný limity na to, kolik kterej komín a vejfuk smí vyčoudit. Úplně nejlíp byste nařídili, aby se celej Tibet zastavěl větrníkama a z nich vedly dlouhý dráty až do Pekingu. No, řeknu vám rovnou, že ani pokrytí celýho Tibetu větrníkama by nestačilo na čínskou spotřebu. Vláda samozřejmě může uvalit spousty regulací nebo daní na ten nebo onen zdroj. Povede to jistě k tomu, že se vzduch pročistí. To je to, co je vidět.

Ale jak nás učí Frédéric Bastiat, mnohem důležitější je to, co vidět není. Vidět už není to, že takováhle politika 1) připraví spoustu lidí o práci, 2) víceméně všechno se zdraží, což povede k tomu, že se zpomalí ekonomický růst, tedy rozvoj země.

Teď přichází ke slovu ta Kuznetsova křivka. Vztah mezi příjmem na hlavu a znečištěním není lineární. Není to tedy tak, že by to bylo pořád horší. Ten vztah má podobu U-křivky. Takovéhle (na ose “nerovnost” může být právě “znečištění”). Podle empirických průzkumů se environmentální Kuznetsova křivka ohýbá někde při příjmu 6700-8400 dolarů na hlavu. ČR má 25000, takže je samozřejmě už dávno v klesající části křivky. Avšak Shandong má příjem na hlavu teprve 5600 dolarů na hlavu, takže si musí ještě chvilku počkat, než se to začne zlepšovat.

Ale jak vidíte, nebude to trvat tak dlouho. Vsadím se s váma o cokoliv, že za deset let to tady bude k nepoznání. A řekněte sami — budete radši o hladu, ale s pěknou oblohou, nebo přetrpíte pár let smogovýho oparu, ale budete žít v jistotě & prosperitě (jak správně vystihl Jyrka Paroubek)? Samozřejmě, preference lidí se liší a v tradičních demokraciích o takovýchto věcech rozhodují volení zástupci lidu.

Avšak v Čínské lidové republice stejně tak jako v Evropské unii toto neplatí. V Číně o tom rozhoduje komunistické politbyro, v Evropě eurohujerské politbyro. Zatímco v Číně zatím stále politbyro prosazuje rozvoj, v Evropě politbyro prosazuje hospodářskou, energetickou a environmentální katastrofu. Odvolat politbyro je nemožné tady jako tam.

Zatím jsem mluvil o Číňanech, tedy o lidech přímo dotčených tím znečištěním. Je logické a správné, že se jim znečištění nelíbí. Ale co je nehorázná drzost (a za to si dejte těch facek rovnou několik) je požadovat po řádově chudší zemi, aby vypnula svoje fabriky jenom proto, že nějakej zelenej intelektuál v Evropě si myslí, že tady elektrárna v Shandongu může za to, že někde v Tichym oceánu se zvedla voda. Říká se tomu klimatická změna (globální oteplování bylo zdiskreditováno a odvoláno).

Jak můžete chtít po někom, kdo je výrazně chudší než vy, aby zapomněl na vaší životní úroveň? To mu vážně chcete nařídit, že jeho jediná životní perspektiva bude, že bude pořád tahat pluh za jakama? Fuj!

Doplnění článku o zásadní informaci »

PS: Kapitola o životním prostředí v Lonely Planet je zpracována celkem pěkně. Už jsem si skoro myslel, že tam nebude ani slovo o globálnim oteplování, ale nakonec tam přece jenom bylo, že Čína přispívá ke globálnímu oteplování. Na znamení toho tady jezdim docela často taxíkem, abych přispěl ještě víc. ;)

PS2: Koukám,že Frýbort vydal pokračování svejch zápisků. To musim mít!

One thought on “Čína: edice životní prostředí”

Comments are closed.