Free Tibet?

Je 10. března, takže nás zase zaplaví spousta tibetskejch vlajek. Málokdo ale ví, jakej panoval v Tibetu režim před tim, než tam přišli komanči z Pekingu.

Nabízim proto úryveček z bezvadný knihy Čínský svět (s. 102) od Víta Vojty (zase dělám reklamu konkurenci). Třeba to někoho přiměje zamyslet se, že neni všechno tak jednoduchý, jak se snaží vylíčit Ondřej Liška Podšitá.

Čínská strana, i prostřednictvím tibetských pamětníků, argumentuje tradičním charakterem tibetské společnosti, silně feudálně stratifikované[219] ještě ve 20. století. Nuzné podmínky se podařilo odstranit otevřením a modernizací Tibetu, dnes žije obyčejný člověk lépe než aristokracie poloviny 20. století. Ve věci ničení klášterů za kulturní revoluce 1967-1976 se poukazuje na to, že ultralevá úchylka postihla plošně celou Čínu, protože k neštěstí ničení “památek feudalismu” docházelo po celé zemi.

[219] Užívá se i výraz otrokářská, protože nesvobodné obyvatelstvo trvale existovalo.

Doporučuji také články Dalai Lama: Savior, or Selfish Jerk? a hlavně Cesta k posvátným místům Tibetu od Filipa Tvrdého.

6 thoughts on “Free Tibet?”

  1. Předpokládám, že nejsi pro intervencionismus nebo jo? Já se teda spíš přiklánim k tomu, že vnitřní problémy nebo zaostalost si má společnost vyřešit sama.

  2. Zdálo se mi (asi si ten článek domejšlim), že se snažíš obhájit zásah Číny (militantní) do tibetský společnosti z toho hlediska, že znamenal její modernizaci, což mi nepřipadá jako ospravedlnitelný.

    Je taky ale dobře možný, že ten článek jenom konstatuje, to co málokdo ví :razz:

  3. Aha, no je pravda, že taková interpretace toho textu je taky možná, ale mě nenapadla.

    Dával jsem to sem kvůli tomu, že většina lidí vůbec neví, jaký byl Tibet před čínskou okupací a myslí si, že to byla nějaká svobodná společnost. Takže odsuzovat čínskou vládu a neodsuzovat u toho zároveň předešlou despocii mi připadá absolutně falešné.

  4. To souhlas, otázka je jak to vnímaj sami Tibeťani. Rozhodně tyhle agitace od Zelenáčů jsou přinejmenšim komický, jako bychom tu neměli dost srandy s tuzemskejma komunistama :-)

  5. Teda ne, že bych dnešní Číňany nazýval komunisty. Spíš a pracanty kapitalisty, který maj smysl pro řád a cenzuru :-)

Comments are closed.