Europoslanec Tomáš Zdechovský ve svém článku Opravdu hraje Google fair play? píše: “[Jde] především o ochranu spotřebitelů. […] Pokud např. zadáte do Googlu nějakou adresu, objeví se zde odkazy na Google Maps, což samozřejmě znevýhodňuje ostatní mapové servery.”
Rozumím tomu tak, že:
- Google Search má podle Tomáše Zdechovského sloužit pouze k vyhledávání odkazů na jiné stránky
- Spotřebitel je na tom hůře, pokud Google Search dělá něco jiného, např. odpovídá rovnou na dotaz, místo toho, aby odkázal na stránku, která na daný dotaz odpovídá
Funkci pouhého vyhledávání odkazů měly vyhledávače někdy v počátcích svojí existence. Dnes jsou to právě spíše odpovídače na dotazy. Jak Google správně poznal, může uživatelům nabízet odpovědi rovnou. Pro uživatele to pak znamená větší pohodlí.
Uvedu pár příkladů, které sám používám.
Jak správně Tomáš Zdechovský píše, Google vám pěkně po zadání adresy ukáže, co se na ní nachází a kde je to na mapě:
A to dokonce, i když adresu napíšete špatně. :) Funguje to i obráceně, když místo adresy zadáte místo, které má Google v databázi, vrátí vám, kde se to místo nachází.
—
Google taky např. pěkně ukazuje počasí:
Ale znám lidi, kterým to nevyhovuje a kteří si raději zjišťují počasí ve widgetu na telefonu nebo na yr.no. Každému jeho Poděbrady.
—
Stejně tak Google pěkně funguje pro informace o leteckých spojeních,…
—
…převodech měn…
—
…převodech jednotek…
—
…nebo při početních příkladech:
—
Google taky ukáže základní přehled informací o osobě, pokud na někoho narazíte, chcete vědět, kdo to je:
Všimněte si odkazů na profily na Facebooku a na Twitteru. Omezování konkurence? To asi sotva.
—
Včera jsem zjistil, že Google funguje pěkně i na britské volby:
Dokonce ukazuje přehledně výsledky po jednotlivých okrscích přehledněji a pohodlněji, než co jsem kde dokázal najít (bez Googlu).
—
Nepochybně toho Google Search umí ještě mnoho dalšího včetně spousty věcí, které asi nikdy nevyužiju. Znamenají tyto příklady nějakou nesnáz pro spotřebitele, že je třeba je zakázat? Rozum se zdráhá uvěřit tomu, že by si to někdo mohl myslet. Vždyť takhle se ušetří neskutečná spousta času!
Většina uvedených příkladů navíc stejně dobře funguje i na mobilu, kde je každé ušetřené kliknutí dobré a každá sumarizovaná informace ještě lepší.
Google dělá, co může, aby odhadl, co po něm vlastně ve skutečnosti chcete – já jsem si třeba Google vychoval k tomu, aby mi na dotaz “Hayek” zobrazoval Friedricha a ne Salmu – a aby vám nabídl co nejlepší odpověď na váš dotaz.
Google Search není pouhý třídič odkazů, aby vám jenom vyplivl odkazy na jiné služby. Google Search je zdarma a svým uživatelům poskytuje výbornou službu. Europoslancům navzdory.
Šetřit čas? Pche, EU jede na ekologický argumenty. Takže: tý energie, co ušetří v datacentrech Googlu rychlejším dobráním se informace! Jistě tolik jako zákazem žárovek!