Přijdeme o pracovní místa kvůli levným asijským státům?

Na webu Měšec.cz vyšel nový článek, který vyvrací zakořeněný mýtus o tom, že je třeba bojovat s levnou konkurencí z Asie. Do článku jsem poskytl taky nějaký svoje postřehy.

“Lichtenštejnsko netrpí žádným komplexem malosti, takže si neklade zcela nesmyslné otázky typu ‘Jak může malé Lichtenštejnsko konkurovat obrovské Číně?’, které pokládají celoevropští eurohujeři v domnění, že tím ospravedlní bruselskou ‘Říši zla’. Nekonkurují si státy, ale podniky. A to je diametrální rozdíl. Takže poučení, kromě zrušení regulací a cel je: Nepodléhejme socialistické demagogii o jakési ‘konkurenci’ států, která nás žene do postdemokracie a k čím dál většímu státnímu dirigismu,” dodává Pánek.

Článek s názvem Přijdeme o pracovní místa kvůli levným asijským státům? je k přečtení zde » a doporučuju ho celej (včetně videa), ne jenom ty moje šplechty.

Můj vlastní článek o “škodlivé” čínské konkurenci je k přečtení zde ».

A jako vždycky, když se mluví o tomhle tématu, doporučuju i Petici výrobců svíček (pdf) od Frédérica Bastiata.

2 thoughts on “Přijdeme o pracovní místa kvůli levným asijským státům?”

  1. To máš sice pravdu, že si konkurují firmy a ne státy, ale to přece nic nemění na tom, že výroba v Číně je díky levné pracovní síle prostě levnější než výroba v Čechách.

  2. 1) U některejch statků je to pravda, to nikdo nepopírá.

    2) U jinejch statků to pravda neni. Nejlevnějc se mercedesy vyráběj v Německu. :)

Comments are closed.