Avatar

Šel jsem po půl roce do kina. Na Avatar.

Na Avatar jsem šel, přestože jsem věděl, že příběh bude v lepším případě průměrný. Chtěl jsem totiž vidět tu Revoluci™, kterou ten film má prý znamenat. Ta revoluce se měla odehrát v grafice, a tak jsem vyrazil do Imaxu, kde maj plátno, na jehož plochu se prej vejde sedm slonů.

Co jsem zatím zaznamenal, spousta lidí nadávala na to, že film je plný ekologistického poselství, že Nebezpeční Imperialisté ničí Krásnou A Nedotčenou Přírodu. Takže: byl jsem připraven na marxisticko-malthusiánskou propagandu, laciný příběh a super grafiku.

Film bude promítán na plátno…

Začnu od konce, je to jednodušší. Grafika se mi líbila, dokonce jsem tam neviděl žádnou chybu kromě začátku filmu, kdy se postavy občas pohybovaly jako po obrně. ALE! Rozhodně si nemyslete, že si budete myslet, že jste v normálním lese, co máte za barákem, a běhá tam trochu modrej člověk a dost divnej kůň. NE. Pořád to vypadá jako kreslený. Protože to kreslený je :)

3D je využíváno decentně. Na hlavu vám samoúčelně nelítají šípy, draci ani krev. Podle mě je to plus.

Co mně ale neskutečně vadí na všech 3D filmech, které jsem zatím viděl — režisér ostří, kam chce on, ale já se přitom chci podívat jinam a nemůžu zaostřit. Ostatní, se kterými jsem se o tom bavil, tento problém nemají. To bude asi nová generace filmové techniky — každý si zaostří, kam bude chtít…

Neomarxistická propaganda není tak silná, jak jsem se bál. Když překousnete větu, kterou pronese mariňák (!), že lidi už si svoji planetu zničili; když překousnete, že Sigourney Ripleyová má coby mimozemšťanka plátěnou tašku přes rameno a červené kalhoty; a když překousnete imbecilní názor, že lepší je žít jako v pravěku a bát se o svůj život za každým stromem než sedět doma v obýváku a pít pivo, pak se můžete na film koukat docela v poklidu. Hlavně na první půlku.

(Přísahám, že nic z posledního odstavce jsem si ani nevymyslel, ani nenadsadil.)

Tohle všechno by se ještě dalo. Myslím, že pro film by bylo nejlepší zkrátit jej na třetinu náhodným střihem a místo dialogů pustit muziku. To bych za tu grafiku snad dal 8 kytiček z 10. Dokonce i kdyby tam hrála LuŠtěLa (neklikejte na to!).

Ten film má totiž příšerný scénář. Ten scénář je tak strašně špatný, že o debility doslova zakopáváte v KAŽDÉ scéně. Celou dobu jsem si říkal, jaký idiot to napsal. Written and directed by James Cameron…

A to byl silný AHA okamžik. James Cameron možná zvládá natočit filmy, jejichž náklady se mu vrátí přes víkend, ale jako scénárista je přímo katastrofální.

Viděl jsem tři jeho filmy. Titanic, Terminátora a Avatar (v tomto pořadí). Titanic má banální zápletku, ale některé věci vymyslel tak, že jsem byl velmi příjemně překvapen. (Ale možná je to tím, že mi bylo asi 12, když jsem to viděl poprvé.)

Terminátor má přímo hovadský scénář a dalšího k tomu netřeba. Musí to uznat každý, kdo nezůstal v tom desetiletém dítěti, které poprvé vidělo Terminátora a zíralo naň s otevřenou hubou.

Viděl jsem už spoustu hloupých filmů. Filmů nelogických, filmů, kde se hrdinové (nezáměrně) chovají jak psychotici, filmů s banální zápletkou… Nejhloupější film, co jsem viděl, byl pochopitelně Kameňák. Ale ten si nehrál na poselství a hollywoodský blockbuster.

Harry Potter a Princ dvojí krve mě tak rozčílil, že jsem si vzteky málem vyrval podšívku ze saka. Nečekal bych od filmu postaveném na knize od “spisovatelky”, že bude mít tak laciné a prokouknutelné zápletky. Smířil jsem se s tím, že film je určen asi tak maximálně dětem ze školky, a celkem v pohodě jsem ho vydržel.

Ale Avatar, to je jiná liga. Tak špatný scénář nemá ani Ulice. Nedělám si srandu.

Disclaimer: Pokud patříte mezi čtenáře, kteří tvrdí, že když se někde objeví cokoliv neskutečného (drak, čarodějnice, modrá kráva atd. atp.), je v tomto světě možno vše bez jakékoliv logiky a vysvětlení, nečtěte dále, nemá to cenu. Naopak vy, kteří si myslíte, že v tom naopak logika — nějaká vnitřní — být má, můžete číst dál.

Samozřejmě jsem byl smířen s tím, že na nějaké vzdálené planetě (on je to prý dokonce měsíc — WTF?) žijí mimozemšťani, kteří jsou dokonale humanoidní. To jsem věděl předem a připravil jsem se na to.

Ale že tito mimozemšťani budou mít řeč a zvyky skoro totožné s našimi pozemskými indiány, to mě tedy zaskočilo, přátelé.

Na Pandoře, jak se jmenuje ten měsíc, kde se děj odehrává, je prý nižší gravitace než na Zemi. Proč se všichni, včetně pozemských lidí, po Pandoře pohybují jako kdyby tam byla nemlich stejná gravitace jako na Zemi?

Proč nemůžou lidé na Pandoře dýchat? Je to tím, že tam není kyslík? Pokud tam není kyslík, proč tam hoří pozemské sirky a proč jsou rostliny zelené?

Jakým fysikálním jevem je zapříčiněno, že skála může viset volně ve vzduchu, její úlomky padají zpátky na zem, a v této létající skále vyvěrá vodopád? (Ne, nedělám si prdel, to v tom filmu fakt je!)

Píčovin je v tom filmu vážně tolik, že by se o tom dala napsat kniha. Tak snad ještě ty největší perly, co si pamatuju.

Místní obyvatelstvo má ve vlasech jakousi USB zástrčku, kterou může strkat do USB portů rostlin a zvířat. Zvířata tím pak ovládají skrzevá myšlenky a přes rostliny se napojují na jakýsi intranet se zřejmě hodně velkým diskovým polem a skvělým firewallem, protože na tomto intranetu jsou vzpomínky všech, co tam kdy žili, a americká armáda budoucnosti jim ten intranet ještě nedokázala ani částečně hacknout.

Kam šlápnete, tam se rozsvítí tráva. (Opět si nedělám srandu, i když to tak vypadá.)

Nevím, v jakém roce se film odehrává, ale každopádně americká armáda v něm disponuje dost dobrými zbraněmi (mnohem lepšími než dnes). Tedy ony jsou dobré tak na oko. Postupem času se zjistí, že třeba asi nejlepší aircraft všech dob je možno vyřadit z provozu tím, že mu odpálíte jeden jediný motor. Nejlepšího robota, který má takovou sílu, že z ocelových konstrukcí staví origami, může v souboji porazit jeden mimozemšťan s kusem plechu v ruce.

Místní mutantní psi jsou prudce inteligentní a vědí, že stačí vzít do tlamy samopal a odhodit ho stranou. Nebezpečí je tím zažehnáno.

Americká armáda není schopna porazit pouhé dva tisíce modrých přizdisráčů, kteří nemají lepší zbraně než luk, šípy a nějakého divného ptákodraka, kterého umí osedlat a ovládnout přes USB port.

No a když se v poslední velké bojové scéně spojí nejenom celý proletariát, ale i veškerá pracující inteligence a svobodné zvířectvo (včetně boubelatých vepřů), aby zhatili plány pozemských revanšistů… už to nešlo vydržet a vyprsknul jsem smíchy. NTKV! Holt marxistické učení se šíří mezigalakticky. Vesmír obchází strašidlo, strašidlo komunismu.

V nesmyslech by se dalo pokračovat po jednotlivých scénách ad libitum a ad nauseam, ale radši toho nechme…

Každý, kdo v životě viděl aspoň jeden film, pochopí po pěti minutách libovolné části filmu nejenom, jak film dopadne, nýbrž taky to, jak dopadnou jednotlivé postavy a taky to, jak film začal.

Zkrátka něco tak neskutečně blbského jeden aby pohledal. Myslím, že následující graf přeceňuje cenu scénáře minimálně desetkrát. Každý páťák by během jedné školní přestávky vymyslel něco nápaditějšího a logičtějšího.

A závěr? Ale jo, běžte na to. Kouknete se na pěknou grafiku a dobře se zasmějete.

60 % Z toho 0 % (jako dává Fuxoft) za to, že je to tak blbé, až je to nechtěně vtipné, a 60 % za grafiku. Cameron by udělal mnohem lépe, pokud by natočil Titanic 3D.

PS: Pokud jste si s tím lámali hlavu jako já, tak vysvětlení je tady. (Ne že na to zas kliknete jako minule, varuju vás!)

29 thoughts on “Avatar”

 1. Viděl jsem to dnes podruhé a už nejsem tak radikální. Byl jsem na tom s dětmi a těm se to líbilo. První pozitivní věc. Příběh je sice silně triviální, ale kolik příběhů má dnes nějakou třeskutou pointu, či nesmírně komplikovanou zápletku? A jak velký zájem o takové filmy je? Avatar není v ničem extra děsný. Jeho příběh je standardní pohádkové vyprávění o dobru a zlu. V podstatě každá pohádka je svým způsobem socanská, rovnostářská, anebo otravně moralistická. A Avatar není nic jiného než pohádka. Kurevsky drahá, ale pořád pohádka.
  Jako podnikatelský záměr je to geniální a nemůžu tomu nic vytknout. Jako film je bez debat, že forma je zde silně nad obsahem.
  A nelogičnosti? Tywole a ve kterém fimu dneska nějaké nejsou?
  A pár oprav:
  Americká armáda není schopna porazit celou přírodu. Nebýt pomoci zvířátek, indoši by to projeli na plné čáře.
  Mamutí pes prostě vzal do ruky něco, co ho sralo. Pittbull ti taky vezme klacek, kterým ho mlátíš, když ho nasereš. To je úplně normální.
  A proč tam visí skály, proč tam hoří sirky, proč tam svítí tráva a proč kurwa není nikdo schopen hacknout tu síť? Inu, pohádka. Proč Harry Potter mávnutím kouzelné hůlky zažene strašidla? Cože? Strašidla? ;-)
  Nemá cenu být kategorický, chce to trochu nadhledu. To jen média zas rozdmýhala názorovou pluralitu.

 2. Avatar není určen dětem, ale dospělým, takže to neni relevantní :) .

  Příběh nemusí mít třeskutou pointu, nebo nesmírně komplikovanou zápletku, pohádka už vůbec ne. Ale 1) je to každopádně minus (i u pohádky) a 2) film se prezentuje jako nějaké sci-fi nebo fantasy, rozhodně ne jako pohádka, přičemž pohádce má hned po žánru “píčovina” určitě nejblíž.

  Když říkáš, že je to vyprávění o dobru a zlu — tak kde je v tom příběhu to zlo? Jsou to Američani, co chtěj nějakej šutrák (nazvanej tak vynalézavě jako unobtanium)? A proč?

  Podnikatelskej záměr chválim taky.

  Z toho filmu jsem pochopil, že modrá armáda si na Američany věřila, aniž by věděli, že jim pomůžou zvířata. Kdyby ne, určitě by pelášili pryč a nespolíhali by se na to, že je zachrání nějakej červenej ptákodrak. Mám pocit, že mezi klackem a sapíkem je dost velkej rozdíl. Ale to je celkem jedno.

  Jak jsem už pravil v článku — je rozdíl mezi něčím veskrze logickým jako jsou kouzla (děj si pořád drží vnitřní logiku) a něčím tak debilním jako je rozsvícená tráva nebo sirky hořící bez kyslíku. Visící skála není nic proti ničemu, dokud její úlomky nepadají na zem a hlavně z ní nepadá na zem vodopád.

  Každá bláznivá komedie s Lesliem Nielsenem je proti Avataru vrchol logičnosti.

 3. Ježišmarjá, jakou vnitřní logiku oproti Avatarovi má Harry Potter? V jednom dílu zašijou hůlkou průstřely jako brokovnicí a v jiném nejsou schopni spravit zlomenou haxnu. Desetiletej kluk propíchne hada jako kráva mečíkem a ani se přitom nezapotí. Pět dílů se ten velkej zlej kouzelník jenom resuscituoval. A když se zresuscituoval, nedokázal zabít ani malýho kluka, na kterýho ve všech ostatních dílech stačilo jenom tak mávnout hůlkou. Nehledě na to, že velkej zlej kouzelník škodí jenom ve školní rok a o prázdninách si asi taky bere prázdniny. Zlatej Avatar, woe. :-D

  Samozřejmě že Avatar je pohádka. Líbilo se to dětem a dokonce se na nic neptaly, což znamená, že to pro ně bylo akorát srozumitelné. To při Harrym Potterovi otravují s kdejakou blbinou, protože při některých dílech člověk, který tu sračku nečetl, se ztrácí.
  Debilita jako debilita. Jsi jenom ovlivněný. Harry Potter se ti líbí, tak v něm vidíš vnitřní logiku. Avatar byl dopředu deklarován jako zelená agitka, je to tedy jasná debilita. Já ti jen říkám, že i Avatar se dá shlédnout bez zaujetí. Debilitou to sice zůstane, ale někomu se to jistě může líbit, proč by ne?

  A zlo a dobro? V čem je zlý drak, který chce sežrat princeznu? Dyk se chce jenom nažrat, jinak by chcípnul hlady. Jsi zlý ty, když si dáš v KFC kuře?

 4. No ty bláho! :razz:

  Já Harryho Pottera nikdy neviděl ani nečet. S výjimkou Prince dvojí krve, na kterýho jsem byl donucenej jít do kina, a nelíbil se mi ani trochu. Ale tenhle jeden díl byl lepší než Avatar, minimálně řádově.

  Takže Harry Potter se mi nelíbil, s logikou byl občas na štíru, ale šlo to překousnout. Rozhodně se mi nestalo, že bych u toho vyprsk smíchy nebo vykřikoval “to si dělaj kozy”.

  V článku jsem snad jasně napsal, že mnohem víc než socanská debilita mi to přišlo jako fyzikální debilita. Zatímco se socanskou debilitou jsem se byl ochotnej smířit, s tou fyzikální ne.

  Proč by měl bejt zlej drak, kterej žere lidi? Jsem nic takovýho snad neříkal.

 5. Divil ses, proč je v pohádce zlá US Army a podnikatelé, kteří chtějí JEN těžit nějakej šutr. No a já ti vysvětluji, že US Army je stejně zlá, jako drak, co chce sežrat princeznu. Tedy pro děti a jejich vnímání je drak zlý, protože princezna je hodná. Neřeší, že princezna je třeba arogantní zpovykaná píča, která by si sežrat zasloužila, je to prostě princezna a ty jsou vždycky hodný. Šmoulové jsou hodní, proto musí být logicky zlí ti mariňáci s ošklivými roboty.
  Víš prd, jak uvažujou děti. Jednou pochopíš, o čem mluvím. Já mám při každém filmu pořád na talíři dotaz: A kdo je zlej a kdo hodnej?

  Jde o to, s kým se haranti identifikují. A upřímně, i ti dospělí, co z toho filmu slintaj, se takto na chvíli vrátili do dětských let. Lidi obecně, obzvláště ti jednodušší, mají prostě tendence k černobílému vidění světa.

  Jinak silně doporučuju Harryho Pottera skouknout celýho. Ještě si s láskou vzpomeneš na Avatara.

  A fyzika? Ježiš, zase jenom pohádka. Co jiného může svítící džungle a lítající hory být? Cameron je starej senilní dědek. Můj děda, když byl starej, hrál si s indiánama. I jako malej harant jsem na něj koukal jako na debila. Občas mi připadal jako pětiletý dítě. Tak co bys chtěl? Až budeš takhle starej, budeš třeba taky senilní a uvidíš, co z tebe vypadne.

  Core celé té věci je v penězích. A tam se Cameron trefil. Prodat takovou sračku za takový prachy, komu se to zadaří? Nezávidíš mu trochu? Já bych bral, aby ode mne lidi koupili nějaký tříhodinový render za mrd dolarů.

 6. AHA. Konečně chápu, jak jsi to myslel :) .

  Je to film pro lidi, co zůstali intelektem na úrovni pětiletýho děcka. Jako jsem to psal o Princovi dvojí krve. To beru. Ale MNĚ to neřekli a ztratil jsem tim tři hodiny svýho života v naději, že ten film bude aspoň trochu o něčem. A proto ta moje recenze. Pro lidi s mozkem, co jim někdo řek, že je to fantasy nebo sci-fi. Neni.

  BTW, neuvažujou tak jenom děti. Viz dotaz mojí spolužačky z gymplu, když se zeptala, na který straně berlínský zdi byli ti zlí a na který ti hodní. (Bez prdele.)

 7. Hnidopich si vždycky něco najde. S tím se už člověk rodí. A pokud je něco opěvováno několika milióny lidmi, tím spíš se hnidopich snaží to shodit a mít opozitivní názor, který ho nebude řadit mezi to stádo lidí (viz Stmívání).
  Normální člověk film shlédne a buď se mu líbí, nebo ne. Hnidopich se šťourá v každé skulince, která by “kvalitu” filmu zhoršila. A to podle mě není normální, pokud ovšem ten onen člověk není profesionální kritik.
  Takže tak… doporučuji menší zaujatost a možná se autorovi této kritiky bude žít lépe. ;-) Nebo si aspoň užije více filmů bez toho, aby koukal na to, kde co teče, kolik je tam boubelatých vepřů a jak asi pojmenovat ve své příští kritice toho záhadného létajícího dravce.
  A propo… pokud je mi dobře známo, ve sci-fi snímcích se nelogické prvky objevovat mají. Snad i proto je to science FICTION. :)

 8. :) :) :)

  Jestli je Avatar science fiction, tak by mě spíš zajímalo, proč je tam to SCIENCE.

 9. Ale no tak, na to si snad dokážeš odpovědět sám.
  Třeba proto, že se děj očividně odehrává v budoucnosti, třeba proto, že se děj odehrává mimo Zem, třeba proto, že se tam probírají “science” věci a třeba i proto, že se tam objevují… ale ty jsi očividně science odborník, protože jsi během sledování tak poutavého filmu plného barev, emocí a pozoruhodných věcí odhalil tolik “nelogických” prvků, že to normální člověk (jak už jsem zmiňovala) při sledování filmu nemá šanci sledovat.
  Zkrátka, typický hnidopich. :smile:

 10. Mimochodem… “Hádejte, z jakého města mi přišly zatim nejlepší reakce na recenzi Avataru. Psychorozbory included. (Nápověda: Ve městě jezdí šaliny.) :D”// já jezdím tramvají, ale jsem potěšena přívlastkem “nejlepší”. :) :lol:

 11. Na to si právě sám odpovědět nedokážu, milá zlatá. :)

  Že se děj odehrává v budoucnosti není znak vědeckosti. Že se děj odehrává mimo Zemi není znak vědeckosti. Science věci se tam neprobírají o nic více než ve vékávéčkách. Sci-fi totiž ukazuje smyšlenou realitu na vědeckých (slovo vědeckých třikrát podtrhávám) předpokladech. Zkrátka Cameron neni Crichton. Tohleto nebyla ani fantasy, to byla pohádka pro momentálně postižený.

  Asi jsem koukal na jinej film, protože i když byl plnej barev, tak ale nebyl plnej emocí a poutavej nebyl ani trochu. A pozoruhodný věci jsem viděl a ty pozoru nejhodnější, jsem zapsal do článku. ;)

  Že nejsem normální člověk, budu brát jako kompliment. :razz:

  Ten tweet byl poznámka pro zasvěcené. ;)

 12. Dobře, tak jinak… proti gustu žádný dišputát, viď. Jsme rozdílné osoby a každý v tom vidíme to své. Mám ráda nekonečné konverzace, ale jen v případě, že někam vedou, tato asi nikam nevede. :grin:
  Že jsi hnidopich/nenormální, neznamená, že jsi špatný člověk, takže to v podstatě jako kompliment brát můžeš. :lol:

  A ten tweet jsem přeci pochopila, jen jsem vysvětlovala, čím jezdím. ;-)

 13. Jako správnej Hnidopich™ musim poznamenat, že nekonečná konverzace nikam vést nemůže ;)

  Jak můžeš jezdit tramvají, když mi všichni povídaj, že tam nic takovýho nejezdí? :)

 14. Dobrá tedy, budeme v ní pokračovat. :oops:

  Možná pro rodilé Brňáky jezdí spešl šalina, ale pro holku ze slovenské vesnice jezdí tramvaje. :shock:

 15. Brno bylo prostě vždycky napřed. Národnostní problémy vyřešilo elegantně. Pro někoho tam jezdí šaliny a pro někoho tramvaje. Měli bysme si z toho vzít v Praze příklad. Já jsem tady třeba šalinou ještě nikdy nejel :)

 16. A chtěl bys, že jo? :D Jednou tramvaj, jednou šalina… příjemné změny prostředí… :o

 17. Tob y me zajimalo, proc ti vadi, ze v atmosfere na jine planete nemuzou lidi dychat a stejne tam hori ohen. Mne nejak unikla zminka o tom ze tam neni kyslik….
  A proc ti vadi rostliny, ktere se rozsviti, kdyz se jich dotknes. I na zemi treba ryby ktere dokazou svitit pri podrazdeni.
  Proc by robota nemohl porazit zivy tvor? Je to jenom otazka sily. Jestli pozemsky orangutan muze mit svaly asi 7krat silnejsi (pri stejnem objemu) jako clovek, proc by je mimozemsky tvor nemohl mit silnejsi 70krat…?
  Proste se snazis hledat nelogicnosti pri zasazovani jineho sveta do toho naseho, misto abys prijal to, ze to je proste jiny svet. A jeste k tomu nevis spoustu obecne znamych veci ani tom nasem svete.
  Tak co ti vadi, ze te dostatecne predem neupozornili na to, ze se jedna o fantasy – to snad bylo jasne po prvnim zhlednuti upoutavky. Tak naco jsi na to chodil?

 18. Čtenáři obzvlášť nadaní neschopností chápat souvislejší text si mohou tento článek přečíst i víckrát. ;)

 19. Přidávám se ke křídlu hnidopichů. Film jsem viděl, a dokud jsem držel mozek ve standby módu, líbil se mi. Bohužel jsem ho mimo hru neudržel vždy.

  Jsem ochotný tolerovat kde co, přežít to, že nejde o originální příběh, přežít kvalitu dialogů, za kterou by komukoliv jinému kritika urthla hlavu. Přežil bych i to, že nejde o scifi, ale čistou fikci.

  Bohužel? pokud si místy děj přímo odporuje (snížená gravitace vs. vyztužené kostry domorodců, jejich zvýšená odolnost a síla – o tom, že všichni celou dobu “fungují” v 1G ani nemluvě) a to část diváků zákonitě ruší. Netvrďte mi, že u takto drahého monstra nebylo možné tyto relativně nenáročné scény prostě přetočit s jiným textem. Problém je v tom, že Jimmymu to bylo úplně ukradené – film bude pecka tak jako tak, tak proč se snažit.

  A to je to, co mi na tomto filmu nejvíc vadí. Naprosto nulová snaha o vytvoření kvalitního děje, v podstatě otevřený výsměch návštěvníkům kin. Cammeron není blbec, spočítal si, že se vůbec nemusí se scénářem obtěžovat a nějaké kopírování už vytvořených děl je úplně v pohodě. Však komu bude něco takového vadit? Rušit to bude maximálně tak 8-10% diváků, kteří filmy sledují pravidelně (a proto jim bude hlavou prolétat každou chvíli “hele, tohle je přece z XY”).

  Mám rád nenáročnou zábavu, i hloupé a předvídatelné filmy s béčkovými akčními hvězdičkami. Podobně se snažím vnímat i Avatara. Ne zcela se mi to daří ? a proč? Nemůže za to film, můžou za to média, která z něj dělají něco, co není a nikdy neměl být.

  Mimochodem, doporučuji přečíst si ?volnou předlohu? Avatara – Povídku Poula Andersona “Říkejte mi Joe” – http://books.google.cz/books?id=xY6_1r3PB-QC&pg=PA7&source=gbs_selected_pages&cad=4#v=onepage&q=&f=false – to by mohlo pachuť ze zmršeného scénáře aspoň trochu zahladit.

 20. Marodim a nudim. Uz dlouho pred navstevou 3D kina jsem znal dej i zaver to bych nesmel mit usi a oci. Vizualni hudebni a dramaticka stranka funguje prijemne trebaze s vyhradami. Preci jenom tahle recenze je prilis negativni s tuctovym pozerstvim a nudna exhibice politicky uvedomeleho jedince. Tak k tomu taky neco napisu a porypu.

  ad “Ta revoluce se měla odehrát v grafice”
  Kolikpak jsme znali znamych kteri tuto dnes jiz spolecenskou povinost videlo pred nama? Dosazeni relevantni informace je tak dosti pravdepodobna. Potom je moznost pripojeni na inet a pred navstevou kina zhlednout trailer zjisteni ze az takova revoluce to opravdu neni by mohlo odradit nejen pro obraz nejednoho….

  ad “marxisticko-malthusiánskou propagandu”
  Tusim ze tohle bude dlouha agitace.

  ad “Rozhodně si nemyslete, že si budete myslet, že jste v normálním lese, co máte za barákem”
  Je to sok co?

  ad “Co mně ale neskutečně vadí na všech 3D filmech, které jsem zatím viděl ? režisér ostří, kam chce on, ale já se přitom chci podívat jinam a nemůžu zaostřit.”
  Tak tohle je pochopitelne a setkavame se s tim i u bezneho “2D” promitani. I kdyz vnimani obrazu je individualni zalezitost oko – mozek jedna se stale o pseudo 3D.

  ad “Neomarxistická propaganda”
  Tak si rikam jak lze dosahnout takovou miru indoktrinace. Za totace to byt nemohlo.

  ad “když překousnete imbecilní názor, že lepší je žít jako v pravěku”
  V podstate jde o pochopeni a vnimani motivaci v prubehu vyvoje “pred a nyni” pohledem hlavni postavy v konceptu objevovani mistniho sveta. Potom se dobereme urciteho zjisteni tedy nekteri bez empatie to nepujde. Nemusi to hned byt nepravdepodobne aby to bylo nepochopitelne?

  ad “příšerný scénář”
  Ano je to megamainstreamova zalezitost delana i pro ty mensi. Scenar vypravi archetypalni pribeh a z tohoto duvodu se nesnazi byt slozity charakterem postav ci nas obohacovat zapletkami. Je to jako ozivla legenda. Nakonec spousta filmu s relativne propracovanym scenarem neni zarukou niceho.

  ad “mimozemšťani, kteří jsou dokonale humanoidní.”
  To urcite nejsou nebot jsme to mi. Kazdopadne jsou dost jini aby i tak bylo mozne vypravet pribeh jako takovy. Pochopitelne.

  ad ” skoro totožné s našimi pozemskými indiány, to mě tedy zaskočilo, přátelé.”
  Tebe zaskoci kde co. V realnym zivote musi byt s Tebou sranda. Jiste nosi celenky ziji ve stanech mluvi jako Meskalero a sedlaji kolonisty dovezena zvirata.
  Ale vazne. Muze to byt alegorie.

  ad “Proč nemůžou lidé na Pandoře dýchat?”
  Proste nemuzou. Jaky je tam plynne slozeni netusim. Reknu to takto. Pred davnymi lety kdy bylo na zemi kysliku vic nez dost by sel clovek i presto do limbu.

  ad “že skála může viset volně ve vzduchu…”
  Nektere veci vysvetlit nejdou a jsou tak fantazii autora a to mne privadi k tomu do jakeho zanru je film razen tedy neni to jen sci spise fantasy. Muzu naznacit – zpusobuje to predevsim ten drahy mineral a proto voda a drobky padaji. Ve filmu je scena ktera muze lehce nakopnout tuto ideu. Staci pouzit google.

  ad “ve vlasech jakousi USB zástrčku”
  Takovy je princip fungovani Cameronova sveta. Nezbyva nez to akceptovat. Pokud ti nedela problemy chodit na fantasy filmy tak Ti nebude delat problemy ani toto.

  ad “vyřadit z provozu tím, že mu odpálíte jeden jediný motor”
  I moderni vojenske stroje se sesypou z mnohem malichernejsich duvodu nez explozi jednoho motoru vzniceni palivove nadrze a naruseni nosniku jedno zda se vubec jedna o dopravni raketoplan.

  ad “Nevím, v jakém roce se film odehrává”
  Je to tam vicekrat videno na displeji. Vsimnul si toho i soused vedle.

  ad “Nejlepšího robota, může v souboji porazit jeden mimozemšťan s kusem plechu v ruce.”
  Ve skutecnosti ho porazili dva domorodci a jedno zvire. Vlastne ne jen obsluhu.

  ad “Místní mutantní psi jsou prudce inteligentní a vědí, že stačí vzít do tlamy samopal a odhodit ho stranou.”
  A co kdyz je ovladany treba takhle – “USB port”.

  ad “Americká armáda není schopna porazit pouhé dva tisíce modrých přizdisráčů”
  2000 x fauna vs kolik? Ale ovsem pusobi to naivne. Hodne naivne. Dobrou inspiraci pro bitvy mohl autorovi poslouzit Afghanistan a americky uspech prodeje “blystivych tretek a modrych jeansu” mistnim. Lide kteri vyrustaji v tvrdsich podminkach nebudou zmekcily.

  ad “celý proletariát, ale i veškerá pracující inteligence”
  Opakujes se. Vzpomnel jsem si na dva maniky kteri se nad mnoho pivkem debatovali o modrych jako o vlastencich kteri bojuji proti cizakum s jasnou vlastnickou vizi. Mozna byste si meli co rict.

  ad “jak dopadnou jednotlivé postavy a taky to, jak film začal”
  To bude ta kristalova koule.

  Pochopitelne stala se z toho spolecenska udalost takze na to musi jit kazdy. Mene knourani a vice te predstavivosti by bylo v tomto pripade opravdu na miste. Pokud je to fikce tak proc to brat tak vazne? Jeste jednou – sci-FI.

  Valeas

 21. to Valeas: jemu to bohužel nevysvětlíš :) on žije ve svým vlastním světě, kde je správné jen to, co říká on..jakmile někdo tvrdí opak a oponuje argumenty, které nejsou naprosto debilní(což jsou ve srovnání s jeho argumenty snad všechny) tak mu smaže komentář/ignoruje ho/napíše debilní komentář ve stylu “To jsem to teda vymňouk!” :)

  Jsem anonymní přizdisráč.

 22. Nene, to je Robert Reichel, poznal jsem ho podle ponožek :cool:

 23. Tak jsem si říkal, že si přečtu recenzi (marně jsem doufal, že slušnou) k filmu Avatar. Nebudu se tady hádat o nějakém ději atd… Na to ať si udělá každný svůj vlastní názor. Spíše se tu chci bavit o věcech, které by měl absolvent KAŽDÉ ZÁKLADNÍ ŠKOLY ZNÁT.

  Tak začínáme:

  :?: Co je Sci-Fi?
  :idea: Vědeckofantastický žánr nebo též sci-fi a SF (zkratky anglického science fiction) je umělecký žánr, vymezený výskytem spekulativních technologií a přírodních jevů anebo dosud neznámých forem života v díle. Děj sci-fi je často zasazen do vesmíru, budoucnosti či alternativní historie. Sci-fi je žánr blízký fantasy, kde je ale místo technologií hlavní rekvizitou většinou magie a fyzická síla (tzv. příběhy ?meče a magie?). Oba žánry se ovlivňují a částečně prorůstají; jedním z takových průniků jsou například díla žánru science fantasy. (wikipedia)

  :?: “na nějaké vzdálené planetě (on je to prý dokonce měsíc ? WTF?)”
  :idea: No. Pokud vím, tak se uvažuje o tom, že by se mohl vyskytovat život na Titanu (měsíc planety Saturn). Jinak z vědeckého hlediska nepravděpodobné, ale MOŽNÉ!

  :?: “jsou dokonale humanoidní”
  :idea: Z vědeckého hlediska nepravděpodobné, ale MOŽNÉ! (viz. evoluce a Charles Robert Darwin)

  :?: “mimozemšťani budou mít řeč a zvyky skoro totožné s našimi pozemskými indiány”
  :idea: Z vědeckého hlediska nepravděpodobné, ale MOŽNÉ! Navíc, při tvorbě filmu musíte od někud čerpat :smile: .

  :?: “je prý nižší gravitace než na Zemi”
  :idea: Tuhle informaci jsem v celém filmu nepostřehl a i kdyby. O kolik je menší? Pokud jen o málo, nemuseli bysme to poznat.

  :?: “Pokud tam není kyslík, proč tam hoří pozemské sirky a proč jsou rostliny zelené?”
  :idea: Tato informace opět v celém filmu vůbec nezazněla. K druhé části: viz. evoluce.

  :?: “Jakým fysikálním jevem je zapříčiněno, že skála může viset volně ve vzduchu, její úlomky padají zpátky na zem, a v této létající skále vyvěrá vodopád?”
  :idea: Dodám jen Sci-Fi.

  :?: “obyvatelstvo má ve vlasech jakousi USB zástrčku”
  :idea: Pokud už toto chceme přirovnávat k počítačům, tak alespoň síťový port. Jinak může jít např. o prodloužení míchy. Z vědeckého hlediska MOŽNÉ!

  :?: “Kam šlápnete, tam se rozsvítí tráva.”
  :idea: Tohle může být chemická reakce, reakce na slabé elektromagnetické pole, které je kolem těl živočichů, nebo reakce na dotek. Jinak už i v akváriích máme svítící rybičky a hlubiny oceánů sou jich plné. Dále jen evoluce.

  :?: “nejlepší aircraft všech dob je možno vyřadit z provozu tím, že mu odpálíte jeden jediný motor”
  :idea: No já nevím, ale není tomu tak dlouho, co raketoplán zničil kus izolační pěny o rozměrech 10 krát 10 centimetrů. Navíc podle odhadu ten výbuch udělal v křídle díru cca 10 až 15 metrů. Co to asi udělá se vztlakem, který je potřeba pro let?

  :?: “mutantní psi jsou prudce inteligentní a vědí, že stačí vzít do tlamy samopal a odhodit ho stranou.”
  :idea: No. V té části děje byl ovládán Neytiry (a ta věděla jak na to) přes ten “USB port”. Navíc toto je jako když se lev naučí lovit (prostě zvířata nejsou hloupá).

  :!: Jaký je tedy závěr? Téměř všechny příklady údajných hloupostí JSOU REÁLNÉ A V SOULADU SE ZNÁMÝMI ZÁKONY (jak přírody, fyziky, tak i evoluce). Filmu dávám 85%.

  PS:
  Kdo mi nevěří, může se podívat na internet. Kdo mi i tak nebude věřit, může se podívat na kanadsko-americký přírodovědný dokument Divoká budoucnost (The Future is Wild). Vše co v tom dokumentu uvidí je reálné, a řekl bych pro laika i méně uvěřitelné než to co může vidět ve filmu Avatar.

 24. Podle mě je tato “recenze” podle mého názoru přehnaná. Je pravda, že všechny americké filmy jsou založeny na stejné kunstrukci, ale to, co byla “nuda” v ději filmu, dokonale nahradilo prostředí (a to se vskutku povedlo). Nevím co se nelíbí na scénáři, protože mě vyhovoval. Někdy je prostě lepší nehledat mouchy, ale jen si užívat. Když se tak nestane, pak čtu takovéhle žvásty na internetu a… TRAPAS! :???:

 25. Všechny americké filmy rozhodně na stejné kunstrukci (sic) založeny nejsou.

  Prostředí byl EPIC FAIL a nechápu, jak někdo může zcela vážně tvrdit opak. Bylo to možná pěkně nakreslený, ale opět: myšlenka veškerá žádná.

Comments are closed.