Lekce byrokratického trollingu

Že byrokrati umí být neúmyslně vtipní — jako když nadávají na vysoké daně — to všichni víme. Ale musíte se přestěhovat do města, ve kterém žijí pouze byrokrati, abyste dokázali správně ocenit tento specifický byrokratický humot.

Tak např. bar jménem 18. dodatek, pojmenovaný samozřejmě podle 18. dodatku Ústavy Spojených států, který zavedl prohibici těmito slovy: “Rok po ratifikaci tohoto článku se zakazuje výroba, prodej nebo doprava omamných nápojů, jejich dovoz a vývoz s clem jejich použití na území Spojených států a všech územích podléhajících jejich jurisdikci.”

Jak známe z historie, tento dodatek se ukázal být naprostou katastrofou. Jaké by to asi bylo, pojmenovat svůj bar třeba Holocaust nebo 5. sjezd KSČ? Ale i kdbychom to brali jako povedený vtip — myslíte, že některému z byrokratů dojde, proč 18. dodatek selhal? Že to bylo kvůli tomu, že lidi při hledání vlastního štěstí serou na představy byrokratů o správném životě. A že proto vždycky všechna nařízení z Washingtonu způsobí jenom a jenom utrpení?

A co myslíte — dojde některému z byrokratů, že když na zákaz alkoholu byl zapotřebí ústavní dodatek, jak je tedy u všech Obamů možné, že zákaz marihuany dodatek nepotřebuje? Co je to za právní kouzla totok?

V mých očích ale máloco může porazit tuto registrační značku (dříve známou jako SPZ):

Obyvatelé Washingtonu nemají zástupce ve Sněmovně reprezentantů ani v Senátu, od roku 1961 můžou volit aspoň v prezidentských volbách.

Heslo Taxation Without Representation říká, že Washingtoňané platí daně, ale nemají zastoupení, čímž se odvolává na veleslavné heslo americké revoluce, kterým bylo No Taxation Without Representation, kdy se Američani bouřili proti britským daním, aniž měli zástupce ve westminsterské Dolní sněmovně.

O tom, že stěžování byrokratů na daně je absurdní, už jsme si řekli hned na začátku. Vždyť kdyby nebyly vysoké daně, neměli by byrokrati plat.

Ale dokážete si představit drzejší heslo? Američani ve válce za nezávislost bojovali za svobodu. Lobbisti a byrokrati z Washingtonu bojují za omezování svobody a co nejvyšší daně pro svůj úřad. Ta registrační značka je urážka pro všechny svobodomyslné lidi. Asi jako když onehdy KSČM citovala amerického prezidenta Trumana.

Hnát vás sukovou holí, vyžírkové!

3 thoughts on “Lekce byrokratického trollingu”

Comments are closed.